Nadmierna prędkość pojazdów – dlaczego stwarza zagrożenie
29.4.2021 11:39Nadmierna prędkość pojazdów, zwłaszcza na obszarach miejskich, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach.
Dzieje się tak z następujących powodów:
● W terenie zabudowanym do kierowcy dociera wielu informacji naraz, których nie jest w stanie zarejestrować i przetworzyć. Zwiększa się ryzyko, że kierowca pominie niektóre informacje krytyczne dla bezpieczeństwa i spowoduje wypadek drogowy.
● Przy wyższych prędkościach kierowca ma mniej czasu na przetworzenie informacji otrzymanych z otoczenia, mniej czasu na podjęcie decyzji i mniej czasu na samą reakcje,
● Im wyższa prędkość, tym dłuższa droga hamowania. Dodatkowo droga hamowania znacznie dłuższa na mokrej i śliskiej nawierzchni.
● Im wyższa prędkość pojazdu, tym trudniej uniknąć kolizji. Przykładowo, jak widać na poniższym wykresie, przy prędkości 75 km / h, a więc przy prędkości, z jaką często spotyka się jezdnię przejeżdżającą przez małe miasteczko, reakcja kierowcy następuje po około 21 metrach (czas reakcji około jednej sekundy), a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzymał się więc po przejechaniu 52 metrów (!) Od momentu zauważenia niebezpieczeństwa na drodze. W terenie zabudowanym kierowcy często widzą pieszych na drodze około 36 metrów
przed pojazdem, dlatego pieszy zostanie potrącony z prędkością 53 km / h.
Materiał powstał dzięki uprzejmości pani Barbary Król.